Umělý ratan

Umělý ratan

 

Umělý ratan je unikátní materiál s vynikajícími vlastnostmi vhodnými pro venkovní použití. Jedná se měkký plast – polyethylen, který, pokud je vyroben z původních surovin a po přidání příslušných aditiv, je odolný při maximálních i minimálních venkovních teplotách, obsahuje UV filtr a proto nemění barvu na slunci, má značnou nosnost a přitom je lehký, je odolný proti solím a opalovacím olejům, je prakticky bezúdržbový – stačí omýt vodou, je odolný proti plísním a dá se recyklovat.

 

Díky tomu je zahradní ratanový nábytek vyrobený z originálního umělého ratanu tím nejodolnějším, co si lze na zahradu pořídit – barevně stálý, odolný vůči letním vysokým teplotám, odolný vůči dešti, mrazuvzdorný, přitom skvěle vypadá, a nemusíte se o něj starat.

 

Tyto vlastnosti však nemá levný umělý ratan vyrobený z recyklátu. Recyklát bohužel postrádá vlastnosti originálu, není barevně stálý kvůli chybějícímu UV filtru, není odolný vůči venkovním teplotám a bývá příliš tenký nato, aby měl slušnou nosnost. Různé řetězce se zahradními potřebami se v honbě za nízkou cenou snaží ušetřit až příliš. Koupíte zde nábytek z umělého ratanu, za velmi nízké ceny, ale budou to vyhozené peníze. Nekvalitní umělý ratan poznáte od originálu poměrně lehce – bývá tenký a lesklý, originál má tloušťku alespoň 1,2mm s matným povrchem, který mívá 3D naznačený vzor ratanové kůry, propracovaný barevný vzor, plochý není rovný - má elipsovitý průřez, případně půlkulatý nebo kruhový průřez.

 

Dalším znakem levného ratanového nábytku, na který je třeba si dát pozor, je přepnutý výplet. Kvalitní zahradní nábytek z umělého ratanu je vyplétán ručně a má proto punc originálu. Výplet je na omak pružný, při letních vysokých teplotách zůstává pružný, zatímco na mrazu má prostor je smršťování, a proto nepraská. Levný umělý ratan, který nemá patřičnou tloušťku, může být vyplétám strojově. Strojový výplet sice přináší obrovskou úsporu času a práce, ovšem výplet strojem bývá přepnutý – na mrazu nemá prostor ke smršťování a praská. Strojový výplet se většinou dělá z příliš tenkého umělého ratanu, který nemá dostatečnou nosnost a na slunci taje - pokud do levné židle vystavené na slunci dokážete zabořit prst, co se asi bude dít, až si do ní budete sedat.

 

 

Konstrukce nábytku z umělého ratanu

 

Kvalitní nábytek z umělého ratanu nejen že musí být vyrobený z originálního umělého ratanu, musí mít navíc kvalitní konstrukci. Konstrukce zahradního ratanového nábytku se v zásadě vyrábějí ze dvou materiálů – duralu nebo oceli.

 

Dural je slitina hliníku, která je téměř stejně lehká jako hliník, ale přitom výrazně pevnější. Důležitou vlastností duralu je fakt, že nekoroduje. Zahradní ratanový nábytek s duralovou konstrukcí je lehký a nereznoucí a proto je ideálním řešením do zahrady, na nekrytou terasu, k bazénu a podobně.

 

Ocelová konstrukce bývá práškově barvena, aby barva vydržela co nejdéle a lehko se neoprýskala, přesto k tomu jednou dojde a tato konstrukce bude korodovat. Proto je ratanový zahradní nábytek s ocelovou konstrukcí vhodný k použití na chráněných místech se střechou. Výhodou ocelové konstrukce je oproti duralu mírně nižší cena a vyšší váha, která se hodí třeba na hodně větrných místech.

 

Konstrukce nábytku z umělého ratanu může být buď svařovaná nebo montovaná. Nábytek se svařovanou konstrukcí má nespornou výhodu – veškeré spoje jsou napevno svařeny, nábytek je pevný a odolný. Ale je neskladný, a díky tomu dražší kvůli náročné dopravě. Naopak nábytek z umělého ratanu s montovanými spoji je levnější díky menším nárokům při přepravě. Ovšem každý šroub se může časem povolit nebo vyviklat.

 

 

Polstry, polštáře a matrace ratanového nábytku

 

Polstry a polštáře kvalitního nábytku z umělého ratanu jsou vyrobené z materiálů, které nepropouští vodu a nepodléhají plísním. Potahy jsou snímatelné a pratelné. Po malé letní bouřce stačí naklonit židli, aby z jejího povrchu stekla voda, a posadit se. Nanovlákno v látkách použitých na polstry a polštáře našeho nábytku z umělého ratanu zamezí vsáknutí vody do náplně polštáře, sedíte tedy v suchu. Zejména u sedacích souprav z umělého ratanu je důležitá kvalitní výplň polstrů – namísto obyčejného molitanu, který se lehko prosedí, je použita hustá pěna, která se používá do pěnových matrací.

 

 

Falešný umělý ratan

 

V poslední době se množí výrobky nazývané umělý ratan, ovšem s umělým ratanem nemají nic společného. Jsou jimi zaplaveny hobby markety a zahradní centra, na první pohled z dálky vypadají jako nábytek z umělého ratanu a lákají nízkou cenou. Když přijdete blíže, zjistíte, že se jedná o plastový výlisek který imituje průplet umělým ratanem, ovšem je to jednolitá deska, žádný průplet. Ta se navíc vyrábí z mnohem tvrdšího plastu než je originální umělý ratan, sezení na tomto nábytku má k pohodlnosti hodně daleko. Doporučujeme Vám, pokud tento nábytek uvidíte, otočit si jedno křeslo hlavou dolu. Pak zjistíte, že jednotlivé desky jsou k sobě připevněny plastovými šrouby, a navíc i konstrukce tohoto nábytku je také z plastu. O kvalitě zpracování polstrů je lepší pomlčet. Nic proti, určitě si to návštěvníci zahradních center kupují, ale nazývat tento plastový paskvil nábytkem z umělého ratanu hraničí s klamáním zákazníka.

 

 

Kvalitní nábytek z umělého ratanu

 

Takže na závěr: pokud hledáte kvalitní nábytek z umělého ratanu, ze kterého se budete těšit roky, nebudete se o něj muset starat, nebudete ho muset uklízet před deštěm ani na zimu, jste tu správně. Rádi poradíme, po předchozí domluvě ukážeme, necháme vyzkoušet v našem skladu a showroomu na okraji Jihlavy hned u dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Pokud hledáte něco levnějšího, doporučíme Vám z našeho sortimentu sestavy určené k montáži, které jsou vyrobené z kvalitního umělého ratanu ale musí se smontovat a většinou mají ocelovou konstrukci. Pokud Vám však nezáleží na kvalitě, nevadí Vám koupit si něco nevzhledného a nepohodlného co dlouho nevydrží - hlavně, že to bylo levné – nic pro Vás nemáme, je nám líto. Vlastně nám to líto není, zakládáme si na kvalitě.

Vyhledávač dle kódu
Facebook
 
 
Přihlášení